Endorsed Candidates

Download a printable Election Guide. Click your area to open a printable PDF.

Austin

DFW

East Texas

Hill Country

Houston

San Antonio

South Texas

Waco

West Texas

State Slate Candidates

Governor:  Beto O'Rourke

Lt. Governor:  Mike Collier

Attorney General: Rochelle Garza

State Comptroller: Janet Dudding

Land Commissioner: Jay Kleberg

Agriculture Commissioner: Susan Hays

Railroad Commission: Luke Warford

State Senate District Candidates

SD 2:  Prince Giadolor

SD 4: Misty Bishop

SD 8: Jon Cocks

SD 9: Gwenn Burud

SD 12: Francine Ly

SD 14: Sarah Eckhardt

SD 15: John Whitmire

SD 16: Nathan Johnson

SD 17: Titus Benton

SD 18: Josh Tutt

SD 19: Roland Gutierrez

SD 20: Juan Hinojosa

SD 21: Judith Zaffirini

SD 25: Robert Walsh

SD 26: Jose Menendez

SD 27: Morgan LaMantia

SD 29: Cesar Blanco

 

Texas House District Candidates

HD6: Cody Grace

HD9: Jason Rogers

HD13: Cedric Davis

HD15: Kristin Johnson

HD17: Madeline Eden

HD19: Pam Baggett

HD20: Raul Camacho

HD22: Christian Hayes

HD23: Keith Henry

HD24:Michael Creedon

HD26: Daniel Lee

HD27: Ron Reynolds 

HD28: Nelvin Adratico

HD31: Martha Gutierrez

HD33: Graeson Lynskey

HD34: Abel Herrero 

HD35: Oscar Longoria 

HD37: Luis Villareal Jr

HD39: Armando Martinez 

HD41: Robert Guerra 

HD42: Richard Raymond 

HD45: Erin Zwiener 

HD46: Sheryl Cole 

HD47: Vikki Goodwin 

HD48: Donna Howard 

HD49: Gina Hinojosa 

HD50: James Talarico 

HD51: Maria Luisa Flores

HD52: Luis Echegaray

HD53: Joe Herrera

HD54: Jonathan Hildner

HD56: Erin Shank

HD61: Sheena King

HD63: H Denise Wooten

HD65: Brittney Verdell

HD67: Kevin Morris

HD69: Walter Coppage

HD70: Mihaela Plesa

HD71: Linda Goolsbee

HD73: Justin Calhoun

HD74: Eddie Morales

HD75: Mary Gonzalez

HD76: Suleman Lalani

HD85: Larry Baggett

HD92: Salman Bhojani

HD94: Dennis Sherrard

HD95: Nicole Collier

HD98: Shannon Elkins

HD99: Mimi Coffey

HD100: Venton Jones

HD102: Ana-Maria Ramos

HD105: Terry Meza 

HD107: Victoria Neave 

HD108: Elizabeth Ginsberg

HD111: Yvonne Davis 

HD112: Elva Curl

HD114:John Bryant

HD115: Julie Johnson 

HD117: Philip Cortez 

HD118: Frank Ramirez

HD119: Elizabeth Campos 

HD120: Barbara Gervin-Hawkins 

HD121: Becca DeFelice

HD122: Angi Aramburu

HD123: Diego Bernal 

HD124: Josey Garcia

HD125: Ray Lopez 

HD128: Charles Crews

HD129: Kat Marvel

HD131:Alma Allen

HD132: Cameron Campbell

HD134: Ann Johnson

HD135: Jon Rosenthal

HD136: John Bucy

HD137: Gene Wu

HD138: Stephanie Morales 

HD145: Christina Morales 

HD147: Jolanda Jones 

HD148: Penny Morales Shaw 

HD149: Hubert Vo

HD150: Ginny Brown Daniel

 

SCHOOL BOARD OF EDUCATION

SBOE 1:  Dr. Melissa Ortega

SBOE 2:  Victor Perez

SBOE 3:  Marisa Perez

SBOE 4:  Staci Childs

SBOE 5:  Rebecca Bell-Metereau

SBOE 6:  Michelle Palmer

SBOE 7:  Dr. Dan Hochman

SBOE 11:  Luis Miguel Sifuentes

SBOE 12:  Alex Cornwallis

SBOE 13:  Aicha Davis

SBOE 14:  Tracy Fisher